Skontaktuj się z nami:

Pon - Pt: 08:00 - 20:00

Czy zęby po ekstrakcji mogą się przemieszczać?

wizyta kontrolna u dentysty

Czy zęby po ekstrakcji mogą się przemieszczać?

Inne

Ekstrakcja zęba bywa końcem bólu i dyskomfortu dla pacjenta, ale nie kończy problemów ze zdrowiem jamy ustnej. To zabieg związany z konsekwencjami dla obu łuków zębowych. Zdrowe zęby po ekstrakcji choćby jednego chorego mogą się przesuwać. Dlaczego do tego dochodzi? Jak zapobiegać przemieszczaniu się zębów po zabiegu ekstrakcji? Wyjaśniamy.

Przemieszczanie się zębów po ekstrakcji – przyczyny

Ruch zębów po ekstrakcji jest związane z fizjologią łuków zębowych. Tworzą one zwartą konstrukcję – mechanizm przystosowany do rozdrabniania pokarmu.

Pełne uzębienie zapewnia prawidłowy stosunek nie tylko między zębami obocznymi, ale też pomiędzy dolnym i górnym łukiem zębowym. Stan ten nazywa się równowagą artykulacyjną. Dzięki niej każdy ząb zachowuje swoje położenie i może pełnić swoje funkcje.

Na skutek ekstrakcji dochodzi do zaburzenia równowagi w łukach zębowych. Zęby sąsiadujące z luką tracą punkt podparcia. Jest to niebezpieczne dla zdrowia jamy ustnej oraz psuje estetykę uśmiechu. Zęby przechylają się i przesuwają w kierunku luki, co powoduje m.in. powstawanie nieestetycznych szpar. Zmiany te mogą być nieodwracalne.

Przesuwanie się zębów po ekstrakcji. Czym jest efekt Godona?

Efekt Godona to zjawisko odnoszące się do zmian zachodzących w uzębieniu po utracie jednego lub kilku zębów.

Polega on na przesuwaniu się zębów znajdujących się wokół luki. Mogą one przemieszczać się zarówno poziomo, jak i pionowo. Dochodzi wtedy do utraty miejsc stycznych między zębami. Efektem tego jest brak bariery ochronnej tkanek przyzębia. Natomiast zmieniona oś nachylenia zębów prowadzi do niekorzystnego, niezgodnego z fizjologiczną osią długą obciążenia uzębienia. Może stać się to przyczyną zachwiania prawidłowego ustawienia zębów w triadach oraz utraty funkcji guzków pracujących i podpierających.

Oznacza to, że każda ekstrakcja zaburza równowagę w łukach zębowych. Utrata nawet jednego zęba (często bagatelizowana przez pacjentów) wpływa niekorzystnie na funkcje i stan pozostałych. Mimo tego, że luka po ekstrakcji nie zawsze jest widoczna podczas uśmiechu, należy skonsultować ze stomatologiem dalsze leczenie stomatologiczne.

Przesuwanie zębów po wyrwaniu ósemki – czy to możliwe?

Również po usunięciu ósemki może dojść do przesuwania się zębów w łuku zębowym. Dlatego także po jej ekstrakcji konieczna jest konsultacja ze stomatologiem. Ósemek nie widać, znajdują się na końcach łuków zębowych, a luka po ich usunięciu nie jest powodem do zmartwień pacjentów. Jednak postępowanie po ich ekstrakcji powinno być zaplanowane przez lekarza – pomoże to uniknąć problemów ze zdrowiem pozostałych zębów.

Skutki przemieszczania się zębów po ekstrakcji

Przesuwanie się zębów po ekstrakcji powoduje:

  • powstawanie szpar w tym samym łuku zębowym. Czyszczenie nowopowstałych przestrzeni między zębami może być trudne i mało efektywne. Sprzyja to zaleganiu w nich resztek pokarmów, które są pożywką dla bakterii tworzących płytkę nazębną. Stąd już tylko krok do próchnicy i konieczności leczenia kolejnych zębów;

  • wysuwanie się zębów przeciwległych do powstałej luki. Zaczynają one wysuwać się z kości, przez co wydłuża się ich korona kliniczna. Odsłonięte mogą zostać szyjki zębów, a także fragmenty ich korzeni – mniej odporne na warunki środowiska jamy ustnej i próchnicę. Wysuwanie się zębów przeciwległych do luki zwiększa też ryzyko chorób przyzębia i rozwój parodontozy.

Jak zapobiegać przesuwaniu się zębów po ekstrakcji?

By zapobiegać przesuwaniu się zębów po ekstrakcji, należy uzupełnić powstałą lukę. To, w jaki sposób będzie można to zrobić, zależy m.in. od warunków w jamie ustnej pacjenta i stanu pozostałego uzębienia. Lekarz może zaproponować odpowiednią metodę leczenia dopiero po przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki.

Lukę (lub luki) po ekstrakcji można uzupełnić:

  • wszczepiając implanty, na których osadza się koronę zębową. To metalowe (najczęściej tytanowe) śruby, które zastępują korzeń. Po ich wszczepieniu i leczeniu implantologicznym, osadza się na nich korony protetyczne;

  • mostem protetycznym. Jest to możliwe tylko pod warunkiem, że zęby oboczne w stosunku do luki są w dobrej kondycji. Most protetyczny składa się z połączonych koron. Dwie z nich (oboczne) osadza się na naturalnych, zdrowych koronach pacjenta. Natomiast pozostałe stanowią wypełnienie luki po ekstrakcji;

  • protezą ruchomą, którą stosuje się w przypadku dużych braków w uzębieniu.

Przesuwanie się zębów po zabiegu ekstrakcji to normalne, ale niepożądane i niekorzystne dla zdrowia jamy ustnej zjawisko. Proces ten powoduje zachwianie równowagi w łuku zębowym. Przyczynia się to do powstawania szczelin, odsłaniania szyjek zębowych, a nawet części korzeni. Przesuwanie się zębów po wyrwaniu ósemki, pozostałych trzonowców, przedtrzonowców, siekaczy i kłów zwiększa ryzyko próchnicy i paradontozy. Sposobem na to, by uniknąć dalszych problemów stomatologicznych po ekstrakcji, jest leczenie implantologiczne lub protetyczne.

Uwaga – powyższa treść nie stanowi porady medycznej. Tekst ma jedynie charakter informacyjny.

1. P. Nadpałek, H. Panek, Rehabilitacja protetyczna u pacjentów z jednostronnie skróconym łukiem zębowym, w: Dent. Med. Probl. 2006, 43, 2, 293–298.

2. Tamże.

Skontaktuj się
Nie wiesz co Ci dolega? Chcesz umówić się na wizytę?
Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą!

    ZADZWOŃ LUB NAPISZ