Skontaktuj się z nami:

Pon - Pt: 08:00 - 20:00

Bruksizm

Bruksizm

Inne

Coraz częściej pacjenci pojawiający się w gabinecie stomatologicznym słyszą o takim pojęciu jak ”bruksizm”. Co to jest, kiedy go diagnozujemy, jakie są jego przyczyny, objawy i konsekwencje?

Bruksizmem określamy nawykowe, najczęściej nieświadome, zgrzytanie zębami oraz zaciskanie, które może pojawiać się zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Jego etiologia nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. Z badań wynika jednak, że jest to schorzenie wieloczynnikowe, które wymaga interdyscyplinarnego, podejścia specjalistów z różnych dziedzin. Bruksizm jest sposobem organizmu na rozładowanie nagromadzonej energii. Poza tym jako inne przyczyny jego powstawania podaje się m.in.: stres, wady zgryzu, ubytki próchnicowe, braki zębowe, częste i długotrwałe żucie gumy czy schorzenia związane z układem nerwowym.

Objawy towarzyszące bruksizmowi mogą dotyczyć jamy ustnej, ale zdarzają się również dolegliwości ogólnoustrojowe. Często pacjenci nie zauważają u siebie zaciskania czy zgrzytania zębami. Informują ich o tym członkowie rodziny lub dopiero pojawiające się dysfunkcje zaczynają pacjentów niepokoić. Symptomy, wywołane bruksizmem to np.: bóle głowy i karku, starcie twardych tkanek zębów, pękanie szkliwa, recesje dziąseł, przeskakiwanie i trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym, nadwrażliwość zębów, przygryzanie policzków, uczucie napięcia mięśni twarzy, a nawet szumy uszne.

Diagnostyka powinna rozpocząć się od badania, wykonanego przez lekarza-dentystę, uwzględnić dolegliwości występujące u danego pacjenta i pomóc w znalezieniu przyczyny objawów. W naszym gabinecie lekarze specjalizujący się w leczeniu schorzeń, po odpowiedniej diagnostyce, znając ich podłoże, mogą rozpocząć leczenie odpowiednie dla konkretnego przypadku. Często podczas terapii niezbędna jest współpraca ze specjalistami z zakresu protetyki, ortodoncji czy fizjoterapii, aby leczenie nie polegało jedynie na eliminacji objawów, ale także przyczyny. W zależności od sytuacji w leczeniu wykorzystuje się szyny relaksacyjne, leczenie ortodontyczne, fizjoterapię, a także relaksację we własnym zakresie oraz zmiany nawyków.

Oznak bruksizmu nie należy bagatelizować. Z czasem mogą się one nasilać, i powodować nieodwracalne zmiany w obrębie jamy ustnej czy stawach skroniowo-żuchwowych. W naszej klinice zapewniamy interdyscyplinarną pracę lekarzy różnych dziedzin w jednym miejscu, bez konieczności dodatkowych dojazdów. Dlatego jeżeli dostrzegają Państwo u siebie jakiekolwiek objawy występujące w tym schorzeniu, lepiej udać się na wizytę kontrolną, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i w razie potrzeby podjąć konieczne działania.

Skontaktuj się

Nie wiesz co Ci dolega? Chcesz umówić się na wizytę?
Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą!

    ZADZWOŃ LUB NAPISZ