Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się rekonstrukcją uzębienia Pacjenta. Przez długi czas niedoskonałe protezy były jedyną metodą na uzupełnienie braków w jamie ustnej. Obecnie gabinety stomatologiczne oferują wiele rozwiązań pozwalających na rekonstrukcję pojedynczych zębów, łuków zębowych, a nawet całego uzębienia. Metoda odbudowy jest dostosowana indywidualnie do każdego klienta, który będzie mógł ponownie cieszyć się idealnym uśmiechem.
Czym zajmuje się protetyka?
Protetyka to dziedzina stomatologii, która zajmuje się rekonstrukcją uzębienia Pacjenta. Przez długi czas niedoskonałe protezy były jedyną metodą na uzupełnienie braków w jamie ustnej. pojedynczych zębów, łuków zębowych, a nawet całego uzębienia. Metoda odbudowy jest dostosowana indywidualnie do każdego klienta, który będzie mógł ponownie cieszyć się idealnym uśmiechem.
Należy pamiętać, że braki w uzębieniu prowadzą do wielu przykrych konsekwencji. Z oczywistych względów pojawiają się problemy z przeżuwaniem. Pokarm instynktownie przeżuwamy zdrowszą stroną, co prowadzi do nierównomiernego zużycia zębów.
Poza tym nawet jeden ubytek może podparcie, co przyczynia się do ich osłabienia i rozchwiania. Braki w naszych zębach mogą prowadzić również jednego zęba sprawia, że siły w jamie ustnej rozkładają się zupełnie inaczej. Na szczęście obecnie więcej się mówi o problemach związanych z ubytkami dzięki czemu protetyka przeżywa swój rozkwit.
Rodzaje protez zębowych
Protezy dzielą się na protezy stałe i ruchome. Protezy stałe są trwale przymocowane w naszej jamie ustnej, natomiast ruchome są wkładane i wyjmowane każdego dnia przez Pacjenta. Warto pamiętać, że to protetyk (specjalista w tej dziedzinie) ocenia sytuację i proponuje najlepsze rozwiązanie.
Protezy ruchome mogą być częściowe (jeżeli brakuje kilku zębów) lub całkowite (stosowane w przypadku bezzębia). Dzielimy je również na akrylowe, szkieletowe i nakładowe. Najpopularniejszym typem jest proteza akrylowa, która jest najtańsza i wygląda zupełnie jak naturalne zęby. Jej wadą jest jednak to, że trzeba się do niej przyzwyczaić (co może zająć nawet kilka miesięcy).
Proteza szkieletowa ma widoczne metalowe klamry, które sprawią, że będzie bardziej rzucać się w oczy. Z drugiej strony jej konstrukcja sprawia, że nie jest potrzebny proces przyzwyczajania się. Proteza nakładowa jest protezą akrylową, którą mocuje się na wszczepione implanty. Wygląda naturalnie i nie trzeba się do niej przyzwyczajać.
Proces jej przygotowania jest jednak dłuższy, ponieważ należy uwzględnić wszczepienie implantów i wygojenie się dziąseł. tworzenia może zająć trochę czasu. Pacjent będzie zapraszany na kolejne przymiarki, dzięki czemu jego proteza będzie leżała idealnie.
Protezy stałe mocuje się raz na kilka lub kilkanaście lat. Należą do nich licówki, korony i mosty. Licówki to delikatne nakładki, które służą do poprawienia wyglądu przednich zębów. Najpopularniejsze wśród protez są korony, które zastępują widoczną część zęba.
Robi się je z metalu, ceramiki lub porcelany. Mosty to połączone ze sobą korony, które uzupełniają brak minimum trzech zębów. Zarówno korony jak i mosty można zamocować na pozostałościach zeszlifowanego zęba (którego korona została zniszczona w wyniku choroby), albo na implancie, Protetyk na pierwszej wizycie dokładnie zapoznaje się z sytuacją Pacjenta, ponieważ nie wszystkie protezy stałe będą odpowiednie dla każdego.