Skontaktuj się z nami:

Pon - Pt: 08:00 - 20:00

Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

Inne

Co zrobić, żeby w trakcie i po ciąży utrzymać zdrowie jamy ustnej? Jest to pytanie nurtujące wiele młodych mam. W poniższym artykule znajdują się zalecenia odnośnie tego, jak uniknąć próchnicy zarówno u przyszłej mamy, jak i malucha.

W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian, które zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy czy chorób przyzębia. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o zdrowie jamy ustnej jeszcze przed zajściem w ciążę. Pojawianie się na regularnych kontrolach, co 6 miesięcy, wraz z systematyczną higienizacją zapewniają lepsze rokowanie, a także możliwość skupienia się na profilaktyce w trakcie ciąży. Podczas tych 9. miesięcy dochodzi do modyfikacji w układzie hormonalnym, immunologicznym, zmieniają się nawyki żywieniowe, dochodzi również do zmian w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Wszystkie te czynniki powodują osłabienie mechanizmów obronnych, a zwiększenie podatności na czynniki bakteryjne.

W czasie ciąży zaleca się wizyty kontrolne raz na trymestr. Jeżeli u pacjentek nie istnieje konieczność leczenia stomatologicznego, mogą one zgłosić się do gabinetu dwa razy (w 3.-4. oraz 8. miesiącu), a także 6 miesięcy po narodzinach dziecka. Działania zapobiegawcze w gabinecie obejmują: profilaktykę fluorkową i profesjonalne usunięcie złogów nazębnych. Jeżeli podczas wizyty okaże się, że wdrożenie leczenia stomatologicznego z zastosowaniem znieczulenia jest niezbędne, najkorzystniejszym momentem jest okres między 13. a 21 (II trymestr). tygodniem ciąży. W I trymestrze lepiej ograniczyć zakres działań. Należy jednak pamiętać, że zaniechanie leczenia do momentu rozwiązania, jest większym zagrożeniem dla matki i dziecka, niż leczenie stomatologiczne w którymkolwiek trymestrze ciąży.

Niestety same wizyty w gabinecie stomatologicznym nie wystarczą, żeby utrzymać zdrowie jamy ustnej. Zalecenia dla kobiet w ciąży obejmują codzienne nitkowanie (najlepiej przed wieczornym myciem zębów), szczotkowanie zębów 2 x dziennie pastą zawierającą 1450 ppm F oraz stosowanie płukanek bezalkoholowych.

Na zakończenie, warto podkreślić istotność wymienionych zabiegów, ponieważ prowadzą one do zmniejszenia ilości bakterii kariogennych przed porodem. Jest to zarówno ochrona stanu uzębienia przyszłej mamy, jak również opóźnienie kolonizacji jamy ustnej dziecka florą bakteryjną, dlatego tak istotna jest profilaktyka w domu i gabinecie stomatologicznym.

Skontaktuj się

Nie wiesz co Ci dolega? Chcesz umówić się na wizytę?
Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą!

    ZADZWOŃ LUB NAPISZ