Skontaktuj się z nami:

Pon - Pt: 08:00 - 20:00

Lakierowanie i lakowanie zębów – czy warto? Na czym polega różnica?

lakierowanie

Lakierowanie i lakowanie zębów – czy warto? Na czym polega różnica?

Inne

Lakowanie i lakierowanie to, mimo podobnie brzmiącej nazwy to dwa różne zabiegi. I choć obydwa służą temu, by przeciwdziałać próchnicy, to jednak dość mocno się różnią.

Lakowanie zębów to wypełnianie bruzd zębów i szczelin, trudno dostępnych miejsc specjalnym preparatem zwanym lakiem szczelinowym. Następnie jest on utwardzany lampą polimeryzacyjną .Zabieg jest bezbolesny, a lakowanie jednego zęba trwa dosłownie kilka minut. Na jednej wizycie można zalakować nawet kilka zębów. Jeśli ząb nadaje się do zalakowania, zostaje oczyszczony, w celu przygotowania go do dalszych działań. Czas zabiegu wyznacza moment utwardzania płynnego preparatu nałożonego na ząb. Zabieg ten wykonuje się jednorazowo, ale warto wiedzieć, że podczas wyrzynania zębów lak może się odkruszyć i wówczas nie będzie spełniał swojej funkcji. Dobrze jest więc przy każdej wizycie kontrolnej sprawdzać również stan zalakowanych zębów.  

Lakować można zarówno zęby mleczne jak i stałe. Im szybciej tym lepiej, ponieważ lakujemy tylko zęby niezaatakowane przez próchnicę.

Lakierowanie zębów to inaczej fluoryzacja. Zabieg ma na celu wzmocnienie szkliwa poprzez nałożenie na zęby warstwy fluoru w postaci maści lub lakieru. Wysokie stężenie fluoru (bezpieczne dla organizmu), charakteryzuje się przedłużonym działaniem. Preparat zostaje na zębach nawet do 48 godzin, w którym to czasie powierzchnia zębów przesyca się fluorem i jest bardziej odporna na działanie bakterii. 

Lakierować można zarówno zęby stałe jak i mleczne. Dzieci nie powinny tego robić rzadziej, niż co 6 miesięcy, a dorośli nawet cztery razy w roku. Badania dowodzą, że lakierowanie zębów co 3 miesiące sprawia, że szkliwo staje się kilkukrotnie bardziej odporne na działanie bakterii oraz kwasów, a próchnica zostaje zredukowana nawet o 40%.

Zabieg jest bezbolesny. Polega na nałożeniu preparatu na zęby za pomocą pędzelka. Aby przyniósł odpowiednie efekty, nie wolno jeść ani pić przez minimum dwie godziny bezpośrednio po zabiegu, a wieczorem wyjątkowo nie szczotkować zębów, dobrze wypłukując je wodą.

Wskazaniem do fluoryzacji jest duże ryzyko próchnicy, szczególnie u dzieci, które ukończyły 6 lat. Ponadto, warto zastosowac taki zabieg przy aparacie ortodontycznym stałym,recesji dziąseł która prowadzi do nadwrażliwości szyjek zebowych ,jak i również po wybielaniu zębów metodą gabinetową. Lakierowanie to zabieg profilaktyczny i można go wykonać w każdej chwili, biorąc oczywiście pod uwagę zalecaną częstotliwość.

Zabieg fluoryzacji przeprowadzony w gabinecie dentystycznym przez higienistki ,jest bezpieczny i dostarcza znacznie większą ilość fluoru niż w przypadku domowej fluoryzacji.

Każdy z tych zabiegów powinien być powtarzany w częstotliwości uzgodnionej z higienistką. Dzięki temu zęby będą nie tylko bielsze, ale i zdrowsze. Brak kamienia oznacza zdrowsze dziąsła, a regularne dokładne czyszczenie i fluoryzacja niwelują ryzyko wystąpienia próchnicy.

Skontaktuj się
Nie wiesz co Ci dolega? Chcesz umówić się na wizytę?
Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą!

    ZADZWOŃ LUB NAPISZ