Stomatologia zachowawcza to przede wszystkim profilaktyka i leczenie zachowawcze zębów. Pacjenci najczęściej spotykają się ze specjalistami z tej dziedziny, stąd też druga nazwa – stomatologia ogólna.
Spis treści
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza skupia się wokół walki z próchnicą przy pomocy dwóch głównych metod: profilaktyki i leczenia zachowawczego zębów. Pierwsza z nich uczy właściwego dbania o zęby. Dzięki właściwej higienie powstrzymujemy powstanie ognisk choroby.
Druga metoda – leczenie zachowawcze zębów – powstrzymuje nadmierny rozwój chorób, co mogłyby się skończyć koniecznością ekstrakcji zęba. Sama próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek zębów.
Zakażony ząb staje się ogniskiem bakterii, które mogą zarazić przylegające do niego zęby. Mikroby przenikają w powierzchnię zęba i coraz większa jego część ulega uszkodzeniu. kanałowe jest jedynym sposobem na uratowanie zęba.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza? Zacznijmy od profilaktyki. Ta jest o tyle interesująca, że w dużej mierze odbywa się w domu Pacjenta. Jeżeli chcemy mieć zdrowe zęby zębów, które powinno odbywać się rano i wieczorem.
Szczoteczka do zębów nie wystarczy. Aby uzyskać pełny efekt należy sięgnąć po nici dentystyczne. Przestrzeń między zębami potrafi być bardzo mała i niezwykle łatwo jest właśnie do tych zakamarków.
Jest to o tyle istotne, że to właśnie takimi resztkami żywią się bakterie wywołujące próchnicę.
Profilaktyka
W profilaktyce niezwykle istotne są wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Możemy bardzo dbać o nasze zęby i przestrzegać wszystkich zaleceń, ale nie jesteśmy dentystami. Bardzo początkami próchnicy.
Wizyty kontrolne, powinny odbywać się dwa razy do roku, pozwalają w porę wychwycić zmiany chorobowe i zatrzymać je. Próchnica w początkowych fazach jest znacznie łatwiejsza do wyleczenia. Poza wizytami kontrolnymi jeszcze jednym istotnym zabiegiem jest higienizacja (a raczej serią zabiegów: skaling, piaskowanie i fluoryzacja).
Specjalista skupia się na usunięciu osadu i kamienia, który odkłada się na zębach Pacjenta. Zabiegi te pozytywnie wpływają na zdrowie zębów rozjaśniają ich barwę.
Leczenie zachowawcze zębów
Leczenie zachowawcze zębów to usuwanie skutków próchnicy. Zabieg polega na usunięciu chorych części zęba, dokładnej dezynfekcji i uzupełnieniu braków. Jeżeli choroba jest zatem ubytek będzie mały i łatwy do wypełnienia.
Jeżeli bakterie zdążą wniknąć w głębiej, ciężej będzie odbudować ząb. Mogą być korony protetyczne. Gdy bakterie dostaną błyskawicznie ją zakażą. Aby uratować ząb konieczne będzie przeprowadzenie bardzo duży, może zajść konieczność zęba.