Strach przed gabinetem stomatologicznym jest mocno zakorzeniony w naszej świadomości. Bardzo często jest on wywołany obawami naszych dziadków, rodziców, czy naszymi wspomnieniami z czasów, gdy zabiegi stomatologiczne były nieprzyjemne. Dzisiaj jednak technologia poszła do przodu. Coraz mniej dorosłych boi się wizyt u dentysty, a stomatologia dziecięca może sprawić, że nowe pokolenie nie będzie miało żadnych obaw.
Stomatolog Dziecięcy – czym się zajmuje?
Stomatolog dziecięcy dba o zęby małych Pacjentów, ale też oswaja ich z gabinetem stomatologicznym. W tym celu rodzice umawiają swoje dziecko na wizytę adaptacyjną. Te spotkania odbywają się w towarzystwie rodzica i nigdy nie łączą się z żadnym zabiegiem.
W czasie wizyty dentysta wytłumaczy małemu Pacjentowi, jak powinien dbać o zęby. Przeprowadzi badanie kontrolne i zademonstruje działanie dostępnych narzędzi stomatologicznych. Wszystko w luźnej i przyjaznej atmosferze. Wizyta ma być przyjemna i edukacyjna.
Mali Pacjenci powinni opuszczać gabinet stomatologiczny bez lęku i stresu. Współpraca rodziców jest tu kluczowa, gdyż w wielu przypadkach strach przed stomatologiem ma swoje źródło już w domu. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby rodzice unikali dawania dzieciom fałszywych zapewnień, jakoby wizyta miała się ograniczyć tylko do oglądania. Dziecko z natury nie boi się dentysty, a odpowiednie przygotowanie i wsparcie ze strony rodziców może pomóc w budowaniu pozytywnego nastawienia. Wspólnymi siłami możemy pracować nad tym, aby każda wizyta w gabinecie stomatologicznym była postrzegana przez dziecko jako bezpieczna i pozbawiona bólu, co przyczyni się do kształtowania zdrowych nawyków związanych z dbaniem o higienę jamy ustnej.
Lakowanie zębów
Stomatologia dziecięca oferuje jeszcze jeden zabieg – lakowanie zębów. Polega on na pokryciu powierzchni żującej zębów specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym.
Utrudni też osadzanie się osadu i kamienia nazębnego, a tym samym uchroni dziecko przed próchnicą. Po dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów, stosuje się system łączący, który zwiększa przyczepność laku do szkliwa. Następnie aplikuje się cienką warstwę płynnego laku, którą równomiernie rozprowadza się na zębach. Po aplikacji laku, warstwa ta jest osuszana za pomocą specjalnej lampy emitującej światło UV lub LED, co powoduje utwardzenie laku.
Może się zdarzyć sytuacja, że trzeba będzie usunąć któryś z zębów mlecznych. Obecnie wiele pokarmów jest mocno przetworzonych i wypełnionych cukrem. Ten zaś jest idealną pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę.
Te rozwijają się i uszkadzają zęby mleczne, a w skrajnych przypadkach chore zęby trzeba usunąć. Rozwojowi próchnicy sprzyja również niewłaściwa higiena jamy ustnej.