W sytuacji utraty zęba lub zębów niezbędne jest ich jak najszybsze odbudowanie. Brak czynności w tym kierunku skutkuje różnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Stomatologia w tym zakresie oferuje kilka rozwiązań. Jednym z nich jest most protetyczny. Jest wygodniejszy niż proteza ruchoma. Mocowany na stałe, odtwarza czynności i kształt utraconych zębów.
Most protetyczny składa się z koron protetycznych i przęsła. Korony są osadzone na zębach filarowych, czyli własnych zębach Pacjenta, sąsiadujących z brakiem zębowym. Jednak, aby to było możliwe, muszą zostać najpierw odpowiednio oszlifowane. W niektórych konstrukcjach stosuje się również połączenie, gdzie jedna korona osadzona jest na zębie własnym, a druga na implancie. Przęsło natomiast umieszczone jest tuż nad dziąsłem i doskonale imituje brakujący ząb lub zęby.
Most protetyczny może być jednolity – wykonany z jednego materiału, np. porcelany. Innym rodzajem są mosty złożone, wykonane na bazie z metalu, gdy jedynie widoczną część pokrywa estetyczny materiał, odwzorowujący kolor naturalnego zęba.
Most czy implant?
Zarówno most, jak i impant może dawać pożądane efekty. Jeśli luka w uzębieniu dotyczy jednego zęba i pozwoli na to sytuacja kliniczna, zalecamy założenie implantu, czyli sztucznego korzenia, na którym odbudowuje się koronę. Wszczepiony implant będzie wyglądał bardzo naturalnie, nie do odróżnienia od pozostałych zębów i pozwoli zachować sąsiadujące, zdrowe zęby bez potrzeby ich szlifowania. Jednak w przypadku gdy braków zębowych jest więcej, most protetyczny, który może uzupełnić za jednym razem nawet trzy brakujące, sąsiadujące ze sobą zęby, staje się cenowo korzystniejszym rozwiązaniem niż implanty. Wybór – most czy implant, zależy więc od zaleceń lekarza i indywidualnej decyzji Pacjenta.
Ile lat wytrzymuje most porcelanowy?
Na to, ile lat wytrzymuje most porcelanowy, wpływa rodzaj użytego materiału. Mosty protetyczne mocuje się na stałe do zębów filarowych. W sytuacji, gdy korona mostu precyzyjnie przykrywa powierzchnię oszlifowanego zęba, można mieć pewność, że uzupełnienie będzie nam służyło na długie lata. Przygotowywane w naszym gabinecie mosty cechuje wysoka wytrzymałość. Raz założone, mogą służyć naszym Pacjentom 20, 30 lat.
Ile kosztuje most protetyczny?
Cena tego typu uzupełnienia uzależniona jest od kilku, istotnych czynników. Na to, ile kosztuje most protetyczny, wpływa przede wszystkim liczba jego elementów. Cena mostu, który uzupełnia brak jednego zęba, będzie różnić się od mostu trzypunktowego. Podobnie rodzaj użytych materiałów znacząco wpłynie na całkowity koszt zabiegu. Dodatkowym wydatkiem może okazać się leczenie zęba lub zębów filarowych, ponieważ most może zostać osadzony jedynie na zdrowym uzębieniu.
Ostateczny, dokładny koszt założenia mostu protetycznego stomatolog określa po wykonaniu wywiadu lekarskiego, przeglądu jamy ustnej Pacjenta oraz badań diagnostycznych. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym cennikiem, który umożliwia zorientowanie się w szacunkowych kosztach leczenia.