Najczęściej występującym zagrożeniem dla naszych zębów jest próchnica. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy złe nawyki żywieniowe w znaczący sposób zwiększają ryzyko powstawania i rozwoju próchnicy.Początkowo próchnica rozwija się w niewielkich ogniskach w kształcie niewielkich plam na zębach. Bakterie jednak się namnażają i zajmują coraz większą powierzchnię zęba, po czym wnikają w jego głąb. Powstałe zmiany zauważone w odpowiednim czasie mogą zostać stosunkowo łatwo usunięte.
W przypadku znacznego rozwoju próchnicy i zakażenia miazgi zęba dochodzi do stanu zapalnego, którego jedyną formą leczenia jest leczenie kanałowe.
Spis treści
Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Stomatolog zaczyna leczenie kanałowe od wykonania zdjęcia rentgenowskiego zębów Pacjenta. To pozwala mu stwierdzić, jak dokładnie wygląda zakażony ząb i ile kanałów posiada.
Jest to niezwykle istotny moment, ponieważ zabieg musi być bardzo precyzyjnie wykonany. Lekarz następnie otwiera ząb, aby dostać się do chorej miazgi. Ta musi zostać dokładnie usunięta, a pusty ząb oczyszczony i zdezynfekowany.
Wnętrze zęba i jego kanały są wypełnione specjalną substancją, a sam ząb zamknięty. Po całym zabiegu specjalista wykonuje kolejne zdjęcie, które pozwala mu stwierdzić, czy substancja dokładnie wypełniła pusty ząb.
Leczenie kanałowe – etapy zabiegu
Sam zabieg wygląda tak samo. Zaczyna się od zdjęcia, ząb jest otwarty, oczyszczony, wypełniony i ponownie zamknięty. Na końcu kolejne zdjęcie. Różnica polega na wykorzystaniu mikroskopu, który dokładnie oświetla leczony obszar i pozwala na powiększenie obrazu od 6 do 25 razy.
Dzięki mikroskopowi specjalista od razu zauważy wszelkie potencjalne zagrożenia, które mógłby przeoczyć gołym okiem. Tak uzyskana precyzja pozwala dużo sprawniej przeprowadzić zabieg leczenia kanałowego, dzięki czemu nie ma potrzeby powtarzania go.
Ile trwa leczenie kanałowe?
Zabieg zajmuje zazwyczaj od jednej do trzech godzin. Czas zależy od umiejscowienia zęba. Trzonowe mają więcej kanałów, które trzeba oczyścić i dostęp do nich jest trudniejszy. Przednie zęby mają najczęściej tylko jeden kanał i bardzo łatwy dostęp.
A ile czasu trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem? Sam zabieg trwa tyle samo czasu, ale dzięki wykorzystaniu mikroskopu specjalista ma lepszy dostęp, co sprawia, że całe leczenie może może zostać zakończone w czasie jednej wizyty. W przypadku tradycyjnego leczenia kanałowego mogą być potrzebne dodatkowe wizyty w gabinecie.
Cennik
(bez wypełnienia ubytku)
(bez wypełnienia ubytku)
(bez wypełnienia ubytku)
(bez wypełnienia ubytku)