Korony małego superbohatera!
11 kwietnia 2024
O czym mowa? Korony stalowe to prefabrykowane uzupełnienia protetyczne zakładane w trzonowych zębach mlecznych z powodzeniem stosowane za granicą od dziesięcioleci, jednak w Polsce dopiero zyskujące na popularności. Lekarz podejmuje decyzję, jakie leczenie wybierze, rozważając wskazania. Użycie koron stalowych w większości przypadków nie wymaga późniejszej wymiany. Są one usuwane wraz z zębem w czasie jego fizjologicznej utraty.
Kiedy się stosuje?
Wskazaniem do zastosowania koron stalowych są rozległe, wielopowierzchniowe ubytki wynikające z próchnicy, urazów czy wad rozwojowych trzonowych zębów mlecznych oraz zabezpieczenie ich po leczeniu endodontycznym. Należy pamiętać, że to lekarz dentysta dobiera odpowiedni sposób leczenia, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta — począwszy od przesłanek klinicznych, przez jakość współpracy, a na aspektach ekonomicznych kończąc. Czy korony stalowe są dla każdego? Choć wskazań jest wiele, istnieją też sytuacje, w których nie stosuje się takiego rozwiązania. Najważniejsze z nich to alergia na nikiel, gdyż wykonywane są ze stali chromo-niklowej, oraz niedługi czas do wymiany na ząb stały. Co więcej, nie zastosuje się ich w odbudowie w odcinku przednim. Jakie są zalety koron? Podstawowym celem procedury jest zachowanie w zdrowiu pozostałych tkanek zniszczonego zęba. Planując rekonstrukcję, należy się kierować zachowaniem funkcji zęba, szczelności wypełnienia, a co za tym idzie trwałością odbudowy. Korony pozwalają na utrzymanie wysokości zwarcia i uniknięcie ekstrakcji, co jest kluczowe dla rozwoju szczęk małego pacjenta i często niweluje konieczność długotrwałego leczenie ortodontycznego.
Jak przebiega wizyta?
Po zakwalifikowaniu zeba do odbudowy protetycznej koroną stalową mleczaka przygotowuje się do jej założenia, czyli: usuwa próchnicę i wygładza brzegi. Następnie przymierza się i dopasowuje koronę stalową. Po tym etapie następuje cementowanie, a później polerowanie. Należy również wspomnieć, że zabieg ten należy wykonywać w znieczuleniu miejscowym, dla pełnego komfortu Małego Pacjenta. Po co jednak leczyć ząb mleczny, skoro i tak wypadnie? Trzeba pamiętać, ze dziecko odczuwa ból w taki sam sposób jak osoba dorosła, często nawet bardziej, bo go nie rozumie i nie potrafi opisać. Bagatelizowanie problemu generuje poważne w skutkach następstwa, dlaczego mleczaki należy leczyć. Próchnica zębów mlecznych bardzo szybko się rozwija i bardzo szybko może się rozprzestrzenić na zęby sąsiednie, a także na zęby stałe oraz ich zawiązki, których jeszcze nie widać w jamie ustnej. Doprowadzenie do sytuacji, kiedy jedynym rozwiązaniem staje się ekstrakcja, generuje problemy w przyszłości — począwszy od problemów ortodontycznych, trudności w przyjmowaniu stałych pokarmów, kończąc nawet na zaburzeniach psychospołecznych wynikających z braku zębów u dziecka i problemami z wymową. No dobrze, przeczytałeś artykuł. Co powinieneś teraz zrobić? Jeśli Twoje dziecko nie miało przeprowadzanego badania stomatologicznego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub jeśli zgłasza ci, że coś je boli, zgłoś się do zaufanego dentysty — pomóż swojemu dziecku, ale też sobie, bo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zapraszamy do naszego gabinetu, gdzie wytłumaczymy, w jaki sposób uniknąć rozwoju próchnicy oraz jak polepszyć higienę jamy ustnej.
Lek. dent. Agnieszka Falicka
Tekst pierwotnie ukazał się w Sucholeskim Magazynie Mieszkańców Gminy ( nr 3 Marzec 2023)