
Dlaczego boli ząb po leczeniu stomatologicznym?
29 maja 2025
Próchnica usunięta, kanały korzeniowe oczyszczone, ubytek wypełniony, ale ząb… nadal boli. Jak to możliwe? Nawet po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu stomatologicznym pacjentowi mogą dokuczać dolegliwości bólowe. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje, co powinno Cię zaniepokoić i kiedy koniecznie musisz skonsultować swój problem ze stomatologiem.
Ból zęba po założeniu plomby – z czego wynika?
Po usunięciu próchnicy z korony zębowej dentysta wypełnia ubytek specjalnym (najczęściej światłoutwardzalnym) materiałem – tzw. plombą. Ma to na celu przywrócenie zębowi pełnej funkcjonalności. Zdarza się jednak, że pacjent po leczeniu stomatologicznym i wypełnieniu ubytku skarży się na ból. Mogą za to odpowiadać nadwrażliwość pozabiegowa, źle dopasowane wypełnienie lub rozwijający się stan zapalny miazgi.
Ból zęba po leczeniu a nadwrażliwość pozabiegowa
Nadwrażliwość pozabiegowa to zwiększona wrażliwość zęba na bodźce zewnętrzne – zimno, ciepło, słodycze, kwaśne napoje czy nawet strumień powietrza.
Mechanizm powstawania nadwrażliwości pozabiegowej jest związany z odsłonięciem kanalików zębowych podczas leczenia stomatologicznego. Może dokuczać także pacjentom, u których leczone były głębokie ubytki. Stomatolog, usuwając spróchniałą tkankę, używa wiertła, które stykając się z zębami, wytwarza ciepło. Wyższa temperatura wiertła może podrażniać zakończenia nerwowe znajdujące się w silnie unerwionej miazdze. Powoduje to przejściowe dolegliwości bólowe po zabiegu – gdy znieczulenie podane przez stomatologa przestanie działać.
Nadwrażliwość pozabiegowa zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni do dwóch tygodni. W tym okresie warto unikać spożywania produktów kwaśnych i słodkich. Można też stosować pastę przeznaczoną do mycia zębów z nadwrażliwością.
Ból zęba po założeniu plomby – źle dopasowane wypełnienie
Kiedy wypełnienie w zębie jest za wysokie, dochodzi do zaburzenia prawidłowego zgryzu. Plomba ma styczność z przeciwstawną koroną wcześniej niż pozostałe zęby. Powoduje to dyskomfort u pacjenta. Podczas przeżuwania pokarmów, a nawet zamykania ust na wyleczony, ale nieodpowiednio wypełniony ząb działa zbyt duża siła – dochodzi do jego przeciążenia. W rezultacie pacjent może odczuwać ból przy nagryzaniu.
Problem zbyt wysokiego wypełnienia jest łatwy do rozwiązania. Stomatolog może skorygować wysokość plomby, delikatnie ją szlifując. Po takiej korekcie wypełnienia ból i dyskomfort ustępują.
Ból zęba po leczeniu próchnicy – rozwijający się stan zapalny miazgi
Bywa, że pacjenci zgłaszają się do stomatologa zbyt późno. Ubytki w ich zębach są głębokie i niemal sięgają miazgi. Stomatolog, po wykonaniu diagnostyki obrazowej i stwierdzeniu brak zmian przy wierzchołkach zębów, może jednak podjąć decyzje o leczeniu zachowawczym – wypełnieniu ubytku.
Niestety niekiedy po usunięciu próchnicy i zaplombowaniu zęba okazuje się, że bakterie zdążyły już przeniknąć do miazgi, wywołując jej stan zapalny i martwicę. Wtedy pacjent odczuwa mocny, pulsujący ból wraz ze wzmożoną wrażliwością na ciepło i zimno. Ratunkiem pozostaje wtedy leczenie endodontyczne.
Ból zęba po leczeniu kanałowym – czy to normalna dolegliwość?
Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu z komory i z kanałów korzeniowych zęba zakażonej miazgi, ich oczyszczenie i wypełnienie gutaperką. Podczas jego przeprowadzania dentysta ingeruje w głębokie tkanki zęba, co może być przyczyną przejściowych dolegliwości bólowych.
Ból po leczeniu kanałowym spowodowany podrażnieniem tkanek
Podczas oczyszczania kanałów dentyści wykorzystują narzędzia do ich rozszerzania i penetracji (m.in. specjalne pilniki i szczoteczki). Dzięki temu mogą pozbyć się z wnętrza korzeni zainfekowanej miazgi. Oprócz tego sięgają po preparaty chemiczne do ich dezynfekcji. Są to np. roztwór podchlorynu sodu.
Zarówno mechaniczne, jak i chemiczne oczyszczanie kanałów zębowych może powodować nadwrażliwość tkanek otaczających ząb – przejściowe dolegliwości bólowe. Taki dyskomfort pacjent może odczuwać nawet przez kilkanaście dni od przeprowadzenia zabiegu. By go uśmierzyć, można stosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
Ból zęba po leczeniu kanałowym – niedokładnie przeprowadzone leczenie
Ból zęba po leczeniu kanałowym może być spowodowany niedokładnym oczyszczeniem kanałów korzeniowych. Pozostawione w nich bakterie i resztki tkanki podtrzymują stan zapalny. Pacjent może odczuwać wtedy dokuczliwy ból. Takie powikłanie bywa spowodowane leczeniem kanałowym prowadzonym bez mikroskopu, który powiększa pole zabiegowe oraz znacznie ułatwia odnalezienie i oczyszczenie kanałów.
Ból zęba po leczeniu stomatologicznym – kiedy zgłosić się do lekarza?
Przejściowy dyskomfortu po zabiegach stomatologicznych jest normalnym stanem fizjologicznym. Jednak niektóre objawy powinny skłonić pacjenta do ponownej wizyty u stomatologa – są to:
- ból nasilający się z upływem czasu – dolegliwości pozabiegowe powinny stopniowo słabnąć. Jeśli zamiast ustępować, nasilają się, może to świadczyć o rozwijającej się infekcji i nieodwracalnym zapaleniu miazgi;
- wysięk ropny z okolicy leczonego zęba – świadczy on o toczącej się infekcji, która wymaga natychmiastowego leczenia;
- gorączka, obrzęk twarzy i dziąseł – są to objawy infekcji i toczącego się stanu zapalanego.
Ból zęba po leczeniu stomatologicznym – postępowanie
Jeżeli ból zęba po leczeniu stomatologicznym jest dokuczliwy i nie ustępuje, a jego przyczyną nie jest zbyt wysokie wypełnienie, stomatolog zleci diagnostykę obrazową. Na jej podstawie może podjąć decyzję o konieczności leczenia kanałowego lub zabiegu reendo (ponownym leczeniu kanałowym). Natomiast w najgorszym przypadku, gdy nie ma szans na wyleczenia zęba, lekarz może zalecić jego ekstrakcję.
Ból po leczeniu kanałowym i zachowawczym jest normalny tylko do pewnego momentu. Jeśli trwa zbyt długo i nasila się, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. Od tego, jak szybko zareagujesz na przedłużające się dolegliwości, mogą zależeć rokowania dla zęba i szanse na jego zachowanie w jamie ustnej.
Uwaga – powyższa treść nie stanowi porady medycznej. Tekst ma jedynie charakter informacyjny.