
Co robić z utratą wypełnienia?
1 maja 2025
Utrata wypełnienia z zęba może z pozoru wydawać się niewielkim problemem, szczególnie gdy nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Jednak nigdy nie należy bagatelizować tej sytuacji! Niezabezpieczony ząb jest narażony na szybki rozwój próchnicy wtórnej oraz może ulec poważniejszemu uszkodzeniu. Wyjaśniamy, dlaczego plomby wypadają, jakie są tego objawy oraz co zrobić, gdy znajdziesz się w takiej sytuacji.
Utrata wypełnienia z zęba – nie bagatelizuj tego i działaj od razu!
Wypadnięcie plomby z zęba wymaga szybkiej reakcji. Zwlekanie z wizytą u stomatologa jest wtedy poważnym błędem! Dlaczego?
Wypadnięcie plomby z zęba to poważny problem
Po wypadnięciu wypełnienia w zębie powstaje pusta „przestrzeń”. To luka, która szybko staje się siedliskiem bakterii. Resztki pokarmów zatrzymują się wewnątrz ubytku, tworząc idealne warunki do rozwoju próchnicy wtórnej. Jeśli dotrze ona do miazgi zęba, lekarz może zalecić leczenie kanałowe, a w skrajnych przypadkach ekstrakcję korzenia z koroną.
Oprócz tego odsłonięte tkanki zęba są wrażliwsze na bodźce zewnętrzne. Może to prowadzić do nadwrażliwości i dyskomfortu. Ząb bez plomby jest też „osłabiony”. Może się ukruszyć lub złamać podczas gryzienia.
Wypadnięcie plomby z zęba – co robić?
Jeżeli zauważysz, że z zęba wypadła plomba:
- jak najszybciej skontaktuj się ze swoim stomatologiem – umów się na wizytę, by lekarz mógł założyć nowe wypełnienie lub rozpocząć leczenie zęba;
- unikaj żucia stroną, po której znajduje się ząb bez plomby;
- dokładnie myj zęby, nie omijając pustego miejsca po wypełnieniu – unikaj jednak zbyt intensywnego szczotkowania, które mogłoby podrażnić odsłonięte tkanki;
- w razie bólu sięgnij po dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.
W aptece możesz kupić tymczasowe zabezpieczenie do zęba, z którego wypadła plomba. Jest ono przeznaczone do użytku w domowych warunkach. Pamiętaj jednak, że zastosowanie takiego preparatu nie zastąpi profesjonalnej pomocy dentystycznej. Służy on wyłącznie jako rozwiązanie doraźne, gdy szybka wizyta u stomatologa nie jest możliwa.
Przyczyny wypadnięcia wypełnienia
Wpadnięcie plomby z zęba może być spowodowane błędem stomatologa, zaniedbaniem pacjenta lub… pechem. Niezależnie od przyczyny utraty wypełnienia konieczna jest wizyta u dentysty.
Niepoprawnie wykonane lub złej jakości wypełnienie
Wypadnięcie plomby z zęba może być skutkiem nieprawidłowo wykonanego wypełnienia. Za taki stan rzeczy może też odpowiadać wykorzystanie przez dentystę złej jakości materiałów do uszczelnienia korony.
Zakładanie wypełnienia wymaga od stomatologa precyzji, staranności i odpowiedniego opracowania ubytku. Dlatego jeżeli spodziewasz się, że masz próchnicę i czeka Cię plombowanie zębów, udaj się do dobrego gabinetu. Stomatolog powinien bez pośpiechu, dokładnie oczyścić i osuszyć ubytek, a następnie wypełnić go trwałym, estetycznym i odpornym na uszkodzenia materiałem.
Nagryzienie twardego pokarmu
Prawidłowo wykonane wypełnienie także może ulec uszkodzeniu – przy nadmiernym obciążeniu. Nagryzienie wyjątkowo twardego pokarmu – orzecha, pestki lub fragmentu kości – może spowodować pęknięcie lub wypadnięcie plomby z zęba. Problem ten dotyczy szczególnie dużych wypełnień, które zastępują znaczną część korony zębowej.
Oprócz twardych pokarmów, zagrożeniem dla wypełnień mogą być również:
- nawykowe nagryzanie twardych przedmiotów – np. długopisów, ołówków,
- zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi – bruksizm,
- urazy mechaniczne, np. podczas uprawiania sportów kontaktowych.
Niestosowanie się do zaleceń stomatologa
Bezpośrednio po założeniu wypełnienia stomatolog zazwyczaj przekazuje pacjentowi szereg zaleceń, których przestrzeganie wpływa na trwałość plomby. Niestosowanie się do tych wskazówek może zwiększyć ryzyko jej wypadnięcia z zęba.
Pacjent, u którego wykonano wypełnienie, powinien powstrzymać się od jedzenia i picia przez czas określony po zabiegu – jeśli zaleci to lekarz. W przypadku wypełnień amalgamatowych i chemoutwardzalnych są to najczęściej jedna lub dwie godziny. Materiały te też przez pewien czas po zaplombowaniu nimi zęba zachowują plastyczność. Dlatego przeżuwanie mogłoby doradzić do ich odkształcenia i rozszczelnienia wypełnienia, a efekcie do jego utraty.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku plomb wykonanych z materiału kompozytowego. Nakłada się je warstwowo, a każda warstwa jest naświetlana promieniami UV. Taka plomba odporna na odkształcenia i gotowa „do użycia” od razu po jej założeniu. Jednak i w tym przypadku stomatolog może zalecić powstrzymanie się od jedzenia i picia przez krótki czas po zabiegu. Dlaczego? Powodem może być ryzyko nadwrażliwości pozabiegowej. Ząb po oczyszczeniu ubytku (tzw. borowaniu) może być wrażliwy m.in. na ciepło i zimno. Dlatego, aby uniknąć dyskomfortu, zwykle zaleca się rezygnację z jedzenia i picia bezpośrednio po plombowaniu.
Objawy braku wypełnienia
Wypadnięcie plomby z zęba nie zawsze jest oczywiste dla pacjenta. W niektórych przypadkach, np. gdy wypełnienie znajdowało się w trudno dostępnym miejscu czy było bardzo małe, można nie zauważyć od razu jego braku.
Oczywistym objawem wypadnięcia plomby jest widoczny i wyczuwalny językiem ubytek. Pacjent może zauważyć ciemną, wklęsłą plamę na zębie. Niekiedy wyczuwa na jego powierzchni szczelinę, zagłębienie lub dziurkę. Możliwe jest również znalezienie fragmentu wypełnienia w ustach (np. podczas jedzenia).
Objawami wypadnięcia plomby mogą też być:
- nadwrażliwość zęba – to efekt odsłonięcia zębiny. Jest ona wrażliwsza na ciepło i zimno niż zewnętrzne tkanki zęba;
- zatrzymywanie resztek pokarmów w miejscu ubytku – może być to uczucie „zalegania” czegoś w zębach i między nimi po jedzeniu. Miejsce po wypadnięciu plomby to „pułapka” dla cząstek pokarmów. Ich zaleganie w ubytku zwiększa ryzyko próchnicy wtórnej;
- nieprzyjemny zapach z ust – jest on spowodowany gromadzeniem się resztek jedzenia w ubytku i aktywnością rozkładających je bakterii.
Jak zapobiec wypadnięciu plomby z zęba?
By zmniejszyć ryzyko wypadnięcia plomby, wybierz doświadczonego stomatologa, który zajmie się leczeniem Twoich zębów. Dobrze wykonane wypełnienie powinno służyć przez wiele lat.
Dlatego warto poświęcić czas na znalezienie lekarza, który cieszy się zaufaniem pacjentów i który korzysta z wysokiej jakość materiałów podczas plombowania zębów. Nie należy przy tym kierować się wyłącznie ceną usługi. Oszczędzanie na plombie może skutkować znacznie wyższymi kosztami w przyszłości – związanymi z jej rozszczelnieniem i np. koniecznością leczenia kanałowego.
Trwałość wypełnienia zależy także od samego pacjenta. Powinien on:
- dbać o prawidłową higienę jamy ustnej – codzienne, rutynowe i dokładne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy wtórnej na granicy wypełnienia i zdrowych tkanek zęba;
- zapobiegać nadmiernemu obciążaniu zębów – oznacza to rezygnację z gryzienia wyjątkowo twardych pokarmów (np. landrynek). Pod żadnym pozorem nie można używać zębów (zwłaszcza tych z plombą!) jak narzędzi i wykorzystywać ich np. do otwierania opakowań czy kapslowanych butelek;
- zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne u stomatologa – lekarz może wtedy zauważyć drobne uszkodzenia plomby (niewidoczne dla pacjenta). Wczesna interwencja pozwala na łatwiejszą i mniej inwazyjną „naprawę” wypełnienia i uniknięcie próchnicy wtórnej.
Wypadanie plomb z zębów – podsumowanie
Wypadnięcie plomby wymaga szybkiej reakcji i wizyty u stomatologa. Ignorowanie tego problemu może prowadzić do poważnych konsekwencji – próchnicy wtórnej, nadwrażliwości zęba, a w skrajnych przypadkach do jego utraty. Tymczasowe rozwiązania dostępne w aptekach powinny być stosowane wyłącznie jako doraźna pomoc, a nie alternatywa dla leczenia stomatologicznego.
Jedyną osobą, która pomoże Ci w przypadku wypadnięcia plomby, jest dentysta. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy dolegliwości związanych z wypełnieniem nie zwlekaj z umówieniem wizyty. Twoje zęby zasługują na najlepszą możliwą opiekę!