Skontaktuj się z nami:

Pon - Pt: 08:00 - 20:00

Ból zęba po zacementowaniu korony – jak sobie poradzić?

dobranie koloru koron

Ból zęba po zacementowaniu korony – jak sobie poradzić?

Stomatologia zachowawcza

Zacementowanie korony protetycznej powinno przywrócić funkcjonalność zęba. Zdarza się jednak, że po zabiegu pojawia się nieoczekiwany ból. Dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby złagodzić dyskomfort? Wyjaśniamy, jakie są przyczyny bólu po założeniu korony oraz podpowiadamy, jak można sobie z nim poradzić.

Ból zęba po zacementowaniu korony – dlaczego boli, skoro miało nie boleć?

Korona protetyczna ma za zadanie odbudować zniszczoną koronę zęba, przywrócić funkcje żucia i poprawić estetykę uśmiechu. Teoretycznie po jej założeniu korony pacjent nie powinien odczuwać bólu, jednak w praktyce sytuacja wygląda inaczej. Występowanie dolegliwości po założeniu korony nie jest rzadkością i może mieć różne przyczyny. Ból może pojawić się również po kilku dniach, a nawet tygodniach od zabiegu. Dlaczego tak się dzieje?

Nadwrażliwość pozabiegowa po założeniu korony na ząb leczony kanałowo

Nadwrażliwość pozabiegowa jest związana z mechanicznym naruszeniem tkanek zęba, a czasem i otaczającego go dziąsła.

Przed założeniem korony ząb często leczy się kanałowo. Jest to inwazyjny zabieg, który powoduje podrażnienie tkanek znajdujących się wokół korzeni zębowych. To typowy skutek uboczny leczenia endodontycznego. Jeżeli przeleczony ząb, na którym założono koronę, boli, może być to spowodowane właśnie nadwrażliwością pozabiegową.

Dobra wiadomość jest taka, że ustępuje ona samoistnie w ciągu kilku dni – gdy tkanki wokół zęba zagoją się i zregenerują. Pamiętaj jednak, że jeżeli po założeniu korony wystąpią u Ciebie dolegliwości bólowe, musisz obserwować charakter bólu. Jeśli zamiast stopniowo słabnąć, będzie się on nasilać lub utrzymywać przez dłuższy czas, może to wskazywać na inne problemy wymagające interwencji stomatologa.

Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe

Jeśli ząb przeszedł leczenie kanałowe, a po założeniu korony przez dłuższy czas odczuwasz ból lub jest ona wyjątkowo silny, może to świadczyć o nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu zainfekowanej miazgi z komory zęba, oczyszczeniu kanałów korzeniowych i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Błędy podczas przeprowadzania tej procedury mogą spowodować:

  • niecałkowite usunięcie zainfekowanej tkanki,
  • przeoczenie jednego z kanałów korzeniowych (i nieoczyszczenie go),
  • niedokładne wypełnienie kanałów,
  • pęknięcie korzenia podczas leczenia.

Czynniki te mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego wokół wierzchołka korzenia (tzw. zmian okołowierzchołkowych), który objawia się silnym bólem. W takich przypadkach konieczna jest ponowna interwencja endodontyczna – zdjęcie założonej korony i przeprowadzenie zabiegu reendo.

Brak leczenia kanałowego

Korona protetyczna może być założona także na „żywy” ząb. Warunkiem tego jest brak infekcji na poziomie miazgi.

Jednak niestaranna diagnostyka może spowodować, że lekarz źle oceni stan tej silnie unerwionej tkanki zęba. Jeżeli będzie ona zainfekowana przez bakterie, a dentysta przed założeniem korony nie przeleczy zęba kanałowo, pacjent prędzej czy później wróci do gabinetu z silnymi dolegliwościami bólowymi. W takiej sytuacji ząb może uratować jedynie leczenie endodontyczne (najlepiej pod mikroskopem) i ponowne założenie korony protetycznej.

Odsłonięcie kanalików zębinowych

Podczas przygotowania zęba do założenia korony, dentysta szlifuje jego powierzchnię, usuwając warstwę szkliwa i odsłaniając zębinę. Zębina zawiera mikroskopijne kanaliki z włóknami nerwowymi, które prowadzą do mocno unerwionej miazgi zęba. Nie usuwa się jej, gdy korona jest zakładana na „żywym” zębie – bez wcześniejszego leczenia kanałowego. Gdy kanaliki zostają odsłonięte, może to spowodować nadwrażliwość na bodźce termiczne, chemiczne i dotykowe.

Dlatego oszlifowanie zębów może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na zimno i ciepło. Efektem tego może być też ból podczas szczotkowania czy dyskomfort podczas jedzenia słodkich lub kwaśnych pokarmów. Dolegliwości te mogą być uporczywe, ale nie są groźne i z czasem mijają – nie świadczą o źle wykonanym leczeniu. W niektórych przypadkach dentysta może zalecić stosowanie past do zębów dla nadwrażliwych zębów.

Nieodpowiednie dopasowanie korony protetycznej

Jeżeli korona jest za wysoka lub jej kształt nie jest dopasowany do anatomii uzębienia, może to prowadzić do zaburzeń zgryzu i nadmiernego obciążenia zęba podczas żucia. Pojawia się wtedy ból i dyskomfort podczas gryzienia pokarmów.

Co robić, gdy rozboli Cię ząb po założeniu korony?

By złagodzić ból zęba po założeniu korony (spowodowany nadwrażliwością pozabiegową), możesz sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty – paracetamol czy ibuprofen. Ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, dlatego może pomóc łagodzić stany zapalne tkanek otaczających ząb. Lek zawsze stosuj zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

Unikaj ekstremalnych temperatur podczas jedzenia i picia. Jeśli przyczyną bólu jest nadwrażliwość pozabiegowa, bardzo gorące lub bardzo zimne pokarmy mogą go nasilać. Dlatego przez kilka dni po zabiegu staraj się spożywać pokarmy o temperaturze pokojowej. Używaj też miękkiej szczoteczki i delikatnie czyść obszar wokół korony.

Ból zęba po założeniu korony nie mija lub nasila się – co robić?

W przypadku, gdy ból jest silny, z czasem narasta, towarzyszy mu obrzęk dziąsła, nieprzyjemny zapach z ust lub gorączka, nie czekaj z wizytą u stomatologa. Te objawy mogą wskazywać na infekcję, która wymaga natychmiastowej interwencji.

Być może konieczne okaże się leczenie endodontyczne lub ponowne leczenie kanałowe. Pamiętaj, że leki przeciwbólowe są jedynie tymczasowym rozwiązaniem. Nie zwlekaj z wizytą w gabinecie, gdyż czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse na uratowanie zęba. Tylko specjalista może zidentyfikować przyczynę bólu i zalecić odpowiednie leczenie.

Czy można uniknąć bólu zęba po założeniu korony?

Chcesz zminimalizować ryzyko bólu założeniu korony protetycznej? W takim razie skorzystaj z usług doświadczonego i wykwalifikowanego stomatologa. Warto poświęcić czas na znalezienie renomowanego dentysty. Należy przestrzegać też pozabiegowych zaleceń lekarskich.

Prawidłowe leczenie – przed założeniem korony

Przed założeniem korony lekarz powinien wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić stan korzenia zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jeśli istnieje podejrzenie, że miazga zęba może być zainfekowana lub uszkodzona, dentysta może zalecić leczenie kanałowe. Odwleka to w czasie założenie stałej protezy, ale może okazać się niezbędne, aby w przyszłości uniknąć bólu.

Równie ważne jest staranne, prawidłowe przygotowanie zęba pod koronę. Dentysta powinien oszlifować go w taki sposób, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla stałej protezy. Oszlifowany ząb powinien być też zabezpieczony (np. koroną tymczasową) do czasu wykonania pracy protetycznej dla danego pacjenta i założenia korony.

Regularne wizyty kontrolne

Po założeniu korony przestrzegaj zaleceń dentysty. Regularnie odwiedzaj gabinet stomatologiczny, aby lekarz mógł szybko zareagować, jeżeli zauważy problem. Podczas wizyty może on dostrzec np. rozszczelnienie korony. W dłuższej perspektywie może ono prowadzić do gromadzenia się pod nią bakterii, próchnicy pozostałych, zdrowych tkanek zęba, a w efekcie do bólu.

Ból zęba po zacementowaniu korony

Najczęstsze przyczyny bólu po założeniu korony to nadwrażliwość pozabiegowa, odsłonięcie kanalików zębinowych, nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe oraz nieodpowiednie dopasowanie korony. Tylko pierwsza dwie z nich są niegroźne, a związane z nimi dolegliwości ustąpią samoistnie. W pozostałych przypadkach konieczna jest interwencja stomatologa.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych czy unikanie gorących i zimnych posiłków to praktyki pomagające łagodzić ból po założeniu korony. Stosuje się je zwykle do kilku dniu po zakończeniu leczenia. Jeżeli jednak utrzymuje się on dłużej niż kilka dni, nie ignoruj takiej sytuacji. Jak najszybciej umów się na wizytę u stomatologa, który znajdzie przyczynę problemu i usunie ją, by przynieść Ci ulgę i przywrócić komfort podczas jedzenia.

Skontaktuj się
Nie wiesz co Ci dolega? Chcesz umówić się na wizytę?
Napisz do nas a skontaktujemy się z Tobą!

    ZADZWOŃ LUB NAPISZ